top of page
Tractor Wheels

Základné údaje aplikácie

Názov a IČO projektu:
Výskum a integrácia inovatívnych metód ekologického hospodárenia s maštaľným hnojom do prevádzky chovov hospodárskych zvierat, ako aj ich vplyv na zlepšenie kvality krmív v modeli kruhového hospodárenia (identifikačné číslo: 1924431644)
Meno príjemcu: Péter Bekecs
Názov a číselný kód výzvy na predkladanie ponúk:
Zdvojenie inovačných operačných skupín a investície potrebné na realizáciu inovačného projektu (kódové číslo: VP3-16.1.1-4.1.5-4.2.1-4.2.2-8.1.1-8.2.1-8.3.1-8.5 .1-8.5. 2-8.6.1-17)
Výška zmluvnej podpory: 225 825 672 HUF
Výška podpory: 60 %
Termín ukončenia projektu: 31. januára 2023.
Členovia konzorcia:

  • MACRO-TQI Vezetési és Piackutatási Tanácsadó Kft.

  • Rácz István

  • Józsa Gáborné

  • Homokkert Kistérségi Integrációs Nonprofit Közhasznú Kft.

  • Bekecs Péter

O projekte

 

Kruhové poľnohospodárstvo s uzavretým reťazcom založené na biomase je základom starovekej poľnohospodárskej činnosti. V starom hospodárskom systéme farmári využívali organickú hmotu živočíšneho a rastlinného pôvodu vyprodukovanú na farme: to, čo nemohli skonzumovať, kŕmili zvieratá a vracali do pôdy. Neexistoval žiadny prebytok, žiadny odpad. S poľnohospodárskou revolúciou v 20. storočí, ktorej kľúčovými prvkami bola mechanizácia a používanie umelých hnojív, tento pohľad postupne ustupoval do úzadia. Namiesto poľnohospodárstva s uzavretým reťazcom sa ekonomika spolieha na externé vstupné materiály, zvyšuje sa používanie syntetických činidiel namiesto biomasy. Kruhovitosť je narušená, keďže namiesto náhrady organického uhlíka v pôde budú dominovať hnojivá NPK.

V tomto procese Ernő Kemenesy rozpoznal tieto myšlienky: „Využime každú príležitosť na produkciu väčšieho množstva a kvalitnejšieho organického hnoja a cieľom by malo byť, aby ani jeden prameň slamy alebo iného organického materiálu nevyšiel nazmar, ale aby všetky organické zvyšky sú zahrnuté." do cyklu organickej hmoty rastliny." /Smernice pre hospodárenie/. Takže už pred 60 rokmi chodilo poľnohospodárstvo v podobných topánkach a takmer rovnaké myšlienky sú vyjadrené v smerniciach Európskej únie o poľnohospodárstve založenom na biomase z roku 2010.

 

Dnes sa veľkosti fariem naďalej zväčšujú, pestovanie rastlín a chov zvierat sú v podstate oddelené. Hoci regeneratívne poľnohospodárstvo opäť uznáva a vyjadruje dôležitosť praktickej integrácie týchto dvoch oblastí, bežné konvenčné poľnohospodárstvo sa od toho ďaleko odklonilo. Očakávania výnosov sú vysoké, čo farmári zakladajú takmer výlučne na syntetických riešeniach a intenzívnom obrábaní pôdy. Do takéhoto prostredia možno vstúpiť len s konkurencieschopnými biotechnológiami, ktorých materiály a procesy sú schopné nejakým spôsobom konkurovať konvenčným výsledkom. Týmto aspektom rozhodne nemôže byť kvantita, pretože sa už ukázalo, že biotechnológia nemôže konkurovať syntetickým materiálom. Preto je možné zvážiť kvalitu úrody a zlepšenie poľnohospodárskej pôdy. Projekt si dal za cieľ vyvinúť metódy spracovania organických hnojív, ktoré sú schopné zlepšiť kvalitu plodín a pôdy v porovnaní s konvenčnými metódami.

 

Dobre spravovaný, vysokokvalitný organický hnoj výrazne prispieva k stabilnému dopĺňaniu pôdneho organického uhlíka a vyváženým pôdnym mikrobiologickým procesom. Tento výsledok môže dosiahnuť iba upravený hnoj, pretože surový hnoj hnije, čo má za následok značné straty uhlíka a dusíka a neregulované toxické vedľajšie produkty a poškodzuje zdravé cykly pôdy. Preto je potrebné uviesť rozklad a následnú rekonštrukciu hnojovice do regulovaného procesu.
 

Pri realizácii projektu sme takto regulované liečebné postupy realizovali vo veľkom. V rámci projektu využívali poľnohospodárski členovia upravený hnoj na svojom vlastnom pozemku na výrobu krmiva pre svoje hospodárske zvieratá. Naším cieľom je dosiahnuť vysoký vnútorný obsah v krmive s cieľom zlepšiť zdravotný stav zvierat, ich úžitkovosť a kvalitu výslednej podstielky a hnoja. Kvalita podstielky, hnoja a úrody rok čo rok dokazujú účinnosť modelu kruhového poľnohospodárstva s uzavretým reťazcom.

 

Dopyt po spracovaní organického hnoja možno povedať, že je všeobecný tak pre chovateľov zvierat, ako aj pre pestovateľov rastlín. Ekonomické a uskutočniteľné metódy sú však pre poľnohospodárov len ťažko dostupné. Vedomosti sú sporadické a neúplné. Vďaka projektu mohli farmári spoznať kompletné portfólio hnojív, z ktorých si môžu vybrať to pravé podľa vlastných potrieb a možností. Týmito kritériami sú množstvo organického hnoja, miera jeho produkcie, sezónnosť, priestor na úpravu hnoja, čas, personál, mechanická infraštruktúra a cieľový výsledok kvality. Výsledkom metód je oveľa hodnotnejšie – mikrobiologicky a nutrične – hnojivo ako to súčasné, ktoré je vo všetkých prípadoch bez semien burín. Týmto spôsobom je možné dané množstvo hnojiva použiť na väčšej ploche a ošetrené hnojivo môže rastlina okamžite absorbovať, dokonca poskytuje štartovací efekt. Rovnomerná roztierateľnosť hnoja sa výrazne zlepšuje , pretože výsledkom každej metódy je homogénny, sypký, rozdrobený materiál. Ďalšou výhodou metód ošetrenia podstielky je výrazné zlepšenie zdravotného stavu zvierat (stabilita podstielky, vlhkosť, redukcia pachov, múch, patogénov)!

Technológie vyvinuté na úpravu maštaľného hnoja: 

2 typy metód úpravy podstielky a 4 typy metód úpravy hnoja aplikovaného na hranoly.


2 spôsoby manažmentu odpadu:

 

  1. Kŕmenie zvierat bentonitom a ošetrenie podstielky EM anaeróbnym mikrobiologickým prípravkom,

  2. Kŕmenie zvierat biouhoľom a ošetrenie podstielky aeróbnym kompostovým čajom.

 

4 spôsoby úpravy hnoja neseného v hranole:

 

  1. Vytvorenie rotačného aeróbneho hnojového kompostu,

  2. Úprava hnoja aeróbnym kompostovým čajom v statickom hranole (bez rotácie)

  3. Úprava maštaľného hnoja humusovým kompostom v statickom hranole (bez rotácie).

 

Po každej liečebnej metóde nasledovala neošetrená kontrolná aktivita meraním a zaznamenávaním počiatočných a koncových podmienok procesu.


Cieľom projektu bolo nielen vyvinúť technológie úpravy maštaľného hnoja, ale aj spoznať vplyv upraveného maštaľného hnoja na pôdu a rastliny. V priebehu dvoch rokov bol upravený hnoj aplikovaný na pokusné miesta určené 3 farmami na plochách od 3 do 10 ha. Vo všetkých prípadoch experimentálne testy sprevádzal ovládací panel.

 

  • Stav kontroly 2019

  • 2021. liečený a neliečený stav

  • 2022. liečený a neliečený stav

V dôsledku toho sme nemohli vykonať posúdenie vplyvu na rastliny, keďže úroda rastlín zasiatych v rokoch 2021 a 2022 bola mimoriadne nízka a vo viacerých prípadoch boli polia úplne poškodené.


Výsledky sú naozaj vzrušujúce . Chemický obsah a obsah živín vo vzorkách podstielky/hnoja/kompostu ošetrených experimentálnymi metódami úpravy hnoja je zvyčajne vyšší v kontrolnej podstielke/hnoji ako v kontrolnej/neošetrenej podstielke, pričom počet mikrobiologických buniek je tiež oveľa vyšší. V prípade podstielkových úprav sa najviac osvedčilo dopĺňanie krmiva biouhoľom a postrek podstielky kompostovým čajom. S technológiou rotačného nakladania s maštaľným hnojom priniesol upravený hnoj mimoriadne vysoké zlepšenie vnútorného obsahu a mikrobiológie v porovnaní s neupravenou kontrolou. Vyskúšali sme tri spôsoby ošetrenia statickým hranolom hnoja: ošetrenie kompostovým čajom, ošetrenie kompostom Humusline Humus a ošetrenie prípravkom Bacteriolite . Najlepšie výsledky priniesla úprava humusovým kompostom.

 

Na základe analýzy literatúry a čiastočne aj na základe vlastných výskumov sme dospeli k záveru, že doterajšie výsledky týkajúce sa danej témy sú mimoriadne povzbudivé, avšak účinok rôznych prípravkov a ošetrení nie je vždy možné jednoznačne posúdiť. V praxi sú skúsenosti získané s rôznymi úpravami často priaznivé, čo ukazuje, že možnosti, ktoré sú vlastné úprave hnoja, sa dnes využívajú len čiastočne.

 

V prvom roku sme na poľné posypanie použili organický maštaľný hnoj z podstielkového ošetrenia ošetrený biouhoľom + kompostový čaj, v druhom roku hnoj z rotačného hnojenia. Výsledky pôdneho testu ukázali mierny nárast živín v porovnaní s východiskovým stavom.

Wheat Crop

Telefón

+36 30 63 63 684

E-mail 

bottom of page